2009 m. liepos 21 d., antradienis

Medžiai miestiečiai


Ar kada atkreipėte dėmesį kokie medžiai auga mieste? Vienas kitas beržas, gluosnis, uosis ar tuopa, kur ne kur kiemą puošianti eglė ar maumedis. Retai kur pamatysi pušį arba ąžuolą. Užtat gana nemažai uosių, klevų ir kaštonų. Tačiau pats "miestietiškiausias" medis be jokios abejonės yra liepa. Jomis apsodintos beveik visos Vilniaus gatvės, būtent jos pasirinktos atnaujintame Gedimino prospekte. Medžiai ne tik puošia miestą, bet ir saugo nuo saulės. O liepų laja tanki ir graži, šakos nesvyra žemyn kaip gluosnių ar beržų, auga į viršų, be to, jas galima formuoti genėjimu. Subrendę vaisiai nedideli, todėl nešiukšlina gatvių kaip pavyzdžiui, kaštonai. Liepų populiarumą rodo ir tai, kad ne vienas Lietuvos miestas turi gatvę, pavadintą Liepų alėja.

Miestų apželdinimo tradicijos į Lietuvoje nusižiūrėtos iš Europos, tik dėl mūsų vėsaus klimato neturime labai didelio medžių pasirinkimo. Tačiau liepos mėgstamos ir kitose šalyse. Viena garsiausių Berlyno gatvių pavadinta Unter den Linden (liet. Po liepomis). Vokiečiai liepą vadina įsimylėjėlių medžiu, todėl nenuostabu, kad ši gatvė yra mėgstama romantiškiems pasivaikščiojimams. Lietuvių simbolikoje liepa nuo seno siejama su moteriškumu, tuo tarpu ąžuolas - su vyriškumu. Moterys būdavo laidojamos iš liepų drožtuose karstuose, o ant kapo sodindavo liepaitę.

Liepos šiuo metu jau baigia nužydėdi, bet vis dar skleidžia malonų aromatą, kiek sustiprėjantį vakare. Šis švelnus aksominis kvapas sunkiai nusakomas - ir gaivus, ir truputį pudrinis, uostant iš arti šiek tiek kutenantis nosį. Žydinčių liepų kvapas daug kam patinka, jis gana populiarus kvepalų ingredientas, derinamas su gėlinėmis ar žalumos natomis (pakalnučių, hiacintų, lelijų, apelsinmedžių žiedais ar šienu), tačiau kaip pagrindinė nata kvepaluose ganėtinai retas. Kvepalai, kuriuose dominuoja šis kvapas, dažniausiai yra vasariški, skaidrūs, akvareliniai. Net keletą kvepalų liepų tema turi L'Artisan Parfumeur (La Chasse aux Papillons ir L'ete en Douce). O naujausiuose MAC kvepaluose Naked Honey liepžiedžių kvapas derintas su medaus nata. Dar nebandžiau, bet skamba kaip puikus vaistas nuo persišaldymo.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą